Søk

Den største arbeidsgiver- og næringsorganisasjonen for reiselivet i Norge

Bli medlem  |  Hvorfor?

Forskuddsbetaling

Forbrukerombudet interesserte seg for næringens praksis i forbindelse med forskuddsbetaling i forbindelse med de mange avtalene som ble utformet ved årtusenskiftet.

Forbrukerombudet har interessert seg for næringens praksis i forbindelse med forskuddsbetaling. Bakgrunnen er åpenbart de mange avtalene i forbindelse med årtusenskiftet.

Forbrukerombudet har påpekt overfor NHO Reiseliv at hovedregelen i forbrukerkjøp er at det er samtidighet mellom ytelsene, dvs. at man betaler når man mottar ytelsen.

Denne regelen kan fravikes ved særskilt avtale også i forbrukerkjøp, men Forbrukerombudet har pekt på at Markedsføringslovens forskjellige bestemmelser, særlig § 9, kan føre til at avtaler settes til side fordi de ansees å være urimelige overfor forbrukeren.

Fra NHO Reiselivs side understreker vi derfor at det er anledning til å betinge seg et forskudd, men at det bør stå i et visst forhold til den totale betaling. Ved avbestilling bør hovedregelen være at man får refundert det vesentlige av forhåndsbetalingen når avbestilling skjer innenfor den avtalte avbestillingsfristen.
 

Tips andre om saken

© NHO Reiseliv 2010 Ansvarlig redaktør: Knut Almquist  Webredaktør: Thomas Berg