Flere har uttalt at postkontor og banker er såpass godt sikret i dag at ran har forflyttet seg til bransjer hvor det finnes kontanter.
– Derfor gir vi her noen tips for hvordan man raskt kan sikre seg mot ran på hoteller, sier HMS-rådgiver Gro O. Haugen i NHO Reiseliv.
Tips for rask sikring på hoteller:
1) Låsbar resepsjonsskuff- safe
2) Oppbevar ikke dagsoppgjør i resepsjonen
3) Bakdør/ personalinnganger bør sikres med lås, kodet eller sikkerhetslås
4) Nattlåste inngangsdører
5) God belysning på nattestid
Tips for å sikre kortterminaler i restaurantene, lobbybar og resepsjon:
(Tipsene her er innhentet fra Bankenes Standardiseringskontor)
6) Terminalene bør behandles som en verdigjenstand
7) Kontroll på kortterminaler. Lage rutiner for bruk og behandling av terminaler.
8) Noen har ansvar for hver maskin. Klare ansvarsforhold rundt terminalene gjerne med individuell merking
9) Lag rutiner for veiing av terminalene og følg disse. Hvor mye veier terminalen ny. Veier den mer eller mindre kan den være tuklet med i den hensikt å plassere skimmingutstyr
10) Passe på at det ikke er så lett å bytte terminaler i restauranter
11) Lære opp betjeningen med å bruke chipen direkte
12) Be gjester om å bruke chip direkte, ikke magnetstripen
Kurs om ran og tyveri
HMS-rådgiver Gro Haugen legger til at NHO Reiseliv allerede fra og med januar 2010 vil tilby bransjen kurs i håndtering av kriminelle handlinger som ran og tyveri.
– Her vil opplæring og systematisk HMS-arbeid på kriminalitetsområdet bli vektlagt. På lengre sikt vil vi også kunne tilby kurs som er med skreddersydd for ledere i bransjen, sier Haugen.
© NHO Reiseliv 2011 Ansvarlig redaktør: Kristin Gyldenskog – Webredaktør: Thomas Berg og Audun R. Paulsen