Bent Stiansen er kjent for å være en av Norges fremste kokker og han har gjennom hardt arbeid skapt en av Norges mest anerkjente restauranter - Statholdergaarden.
– Dette er en stor ære for meg og jeg må takke alle mine ansatte på Statholdergaarden. Det er en berikelse å bygge opp en 18-åring som kommer til oss som læring til en flott og stolt fagarbeider. Jeg er veldig stolt av å vinne denne prisen, sa Bent Stiansen fra talerstolen.
I begrunnelsen fra juryen står de blant annet:
– Årets hederspris går til eier og driver av en av Norges beste og fantastiske restauranter gjennom 15 år. Han tar et spesielt ansvar for at næringen skal få kvalifisert arbeidskraft ved alltid å stille opp som lærebedrift. Han har omlag 11 lærlinger til enhver tid (ca. 165 har fått fagbrev etter endt læretiden i bedriften), noe som er beundringsverdig med tanke på størrelsen til bedriften. Eieren gjør tydelig en riktig jobb med sine lærlinger, da de til stadighet vinner Norgescupen for lærlinger og Nordisk Mesterskap for kokk- og servitørlærlinger. Han er kjent for å sette arbeidsmiljø og arbeidstid i fokus, og viser at det er mulig å drive riktig opplæring selv som en stjernerestaurant. Kjøkkensjefen har vært i bedriften i alle 15 år som bedriften har eksistert.Han har vært på kokkelandslaget og han vant Bocuse d’Or i 1992. Juryen er enstemmig.Den vil gi NHO Reiselivs Hederspris for 2009 til Bent Stiansen på Statholdergaarden i Oslo.
© NHO Reiseliv 2011 Ansvarlig redaktør: Kristin Gyldenskog – Webredaktør: Thomas Berg og Audun R. Paulsen