NRK viste 23. november en norsk dokumentar om stipendmottaker Eivind Austad. Tromsø-gutten har bodd i Japan i vel ett år for blant annet å studere te. Teseremoni er en gammel tradisjon i Japan - en tradisjon som skal hedre øyeblikket.
Nå har Eivind tatt med seg læremesteren sin hjem til Norge for å reise ned til Træna, og gjennomføre en tradisjonell japansk teseremoni. Under årets Trænafestival vil de vise hva dette gamle ritualet skal formidle. Men kan et norsk festivalpublikum lære kunsten å te seg? Dette var tema i dokumentaren som ble vist på NRK.
Stipendet fra Hans R. Larsens legat var med på å gjøre det mulig for Eivind Austad å følge en drøm han har hatt lenge: Å tilbringe et helt år på en restaurant i Japan - midt i matfatet for en kjøkkenstil som han beundrer sterkt.
© NHO Reiseliv 2011 Ansvarlig redaktør: Kristin Gyldenskog – Webredaktør: Thomas Berg og Audun R. Paulsen