Program NHO Reiselivs Årskonferanse 2026 

Mot til å sikte høyt | Clarion Hotel The Hub

Oslo, Barcode.

Onsdag 20. mai : kurs, workshops og Innkjøpsmesse

11:30 Registrering

Bytt billetten din i badge ved ankomst

Registreringen i resepsjonsområdet er åpen hele dagen. Bytt billetten din i badge, slå av en prat med bransjekolleger og kos deg på messeområdet. 

Leverandørene byr på nyheter og smaksprøver på Innkjøpsmessen gjennom hele dagen. 

Du kan delta på så mange kurs du vil i løpet av dagen. Merk at enkelte av kursene har begrenset antall plasser 

Merk: Enkelte kurs, inkludert Advokatenes time, starter før messen åpnes 

10:00 - 17:00 Nyttige kurs

10:00 - 12:45 - Praktisk innføring i krisehåndtering

Er virksomheten din forberedt hvis en krise oppstår?
Dette kurset gir deg en praktisk innføring i krisehåndtering og beredskapsarbeid i reiselivet.

  • Du lærer hvordan du kan bruke NHO Reiselivs krise- og beredskapsplanverk i praksis
  • Du lærer hvordan du kan styrke beredskapen i egen virksomhet
  • Du får malverk og profesjonelle planer med deg

Kurset holdes av Jan Glendrange, partner og medgründer av rådgivningsselskapet ZYNK. Glendrange har tung kompetanse innen krisehåndtering og beredskapsarbeid, og har bidratt i håndteringen av flere av Norges mest alvorlige kriser. Han har også bistått en rekke virksomheter med kriseplaner og gjennomfører årlig kriseøvelser.

Temaer i kurset:

  • Hva er en krise – og hva gjør du i den akutte fasen?
  • Hvordan bygger du opp en beredskapsplan og forbereder virksomheten?
  • Forebygging: tiltak som reduserer risiko og konsekvenser
  • Slik bruker du NHO Reiselivs krise- og beredskapsplanverk
  • Roller og ansvar: virksomheten, nødetater, gjester og andre involverte
  • Kommunikasjon i en krise: media, gjester, ansatte og pårørende
  • Øvelser: slik trener dere på krisehåndtering i praksis

NB: Det er begrenset med plasser, så førstemann til mølla! 

12:00 - 13:00 Advokatenes time

Våre advokater gir deg en kort innledning på aktuelle temaer før du kan stille spørsmål og diskutere egne problemstillinger med dem - i plenum eller en til en. Advokatenes time er kun for medlemmer av NHO Reiseliv.


Begrenset antall plasser: Registrer deg ved påmelding og kryss av for kurset for å sikre deg plass. 

13:00 - 14:00 Kurs i Horecainnkjøp - varetelling

Vil du forenkle varetellingen og optimalisere lagerstyringen for din bedrift? 

I dette kurset leder Millum Procurement deg gjennom varetellingsmodulen i netthandelen horecainnkjop.no og gir praktiske tips til hvordan du bruker portalen til å :

  • Sikre effektiv drift og redusere kostnader
  • Telle varetellingen offline
  • Samarbeide med kollegaer om en varetelling ved å fordele ansvaret gjennom en egen deligeringsfunksjon
  • Telle varer i rett benevning
  • Automatisk oppdatere priser
  • Telle i varetellingsapp

Kurset er kun for medlemmer av NHO Reiseliv Innkjøpskjeden. NB: Det er begrenset med plasser, så førstemann til mølla! 

14:00 - 15:00 Innkjøpskjedens Innsiktsverktøy

NHO Reiseliv Innkjøpskjedens Innsiktsverktøy, gir full oversikt, helt ned på varelinjenivå. Kurset gir deg en praktisk innføring i hvordan du navigerer - og hvilke muligheter den gir deg.

Vi viser deg hvordan du enkelt kan følge med på ditt varekjøp, opptjent bonus og kjøpsutvikling. I tillegg vil vi demonstrere hvordan du på en oversiktlig måte kan bruke dataen til å optimalisere kjøpene dine. 

Kurset er kun for medlemmer av NHO Reiseliv Innkjøpskjeden og deltakere må ha med egen PC. 

NB: Det er begrenset med plasser, så førstemann til mølla! 

15:00 - 16:00 Kurs i Horecainnkjøp - menybank

Ønsker du å optimalisere menyplanleggingen, redusere matsvinn og kostnader? 

I Menybankfunksjonen i horecainnkjop.no kan du samle alt på ett sted: oppskrifter, allergenmerking, tilberedningsanvisning og næringsberegning. Slik får du enkelt oversikt over hva det er i maten, og ikke minst, hva den koster å lage.

I det integrerte kalkulasjonsprogrammet kan du lage og dele kalkyler for matretter sammensatt av varer i systemet, eller varer du selv registrerer. Ikke bare får du god kontroll på hvordan retten din skal fremstilles og hva som er i den, men du får også løpende kostnadskontroll siden prisendringer på innsatsfaktorene kan vises i kalkylene.

Menybank gjør det også enkelt å registrere matsvinn. Matsvinnfunksjonen gir innsikt i hva slags matsvinn du har og hvor det oppstår, slik at du kan iverksette tiltak for å redusere det.

Optimaliser din menyplanlegging i dag og ta kontroll over kostnadene med Menybank.

Kurset er kun for medlemmer av NHO Reiseliv Innkjøpskjeden. NB: Det er begrenset med plasser, så førstemann til mølla! 

15.00 - 16.00 Advokatenes time

Våre advokater gir deg en kort innledning på aktuelle temaer før du kan stille spørsmål og diskutere egne problemstillinger med dem - i plenum eller en til en. Advokatenes time er kun for medlemmer av NHO Reiseliv.


Begrenset antall plasser: Registrer deg ved påmelding og kryss av for kurset for å sikre deg plass. 

16:00 - 17:00 Innkjøpskjedens Innsiktsverktøy

NHO Reiseliv Innkjøpskjedens Innsiktsverktøy, gir full oversikt, helt ned på varelinjenivå. Kurset gir deg en praktisk innføring i hvordan du navigerer - og hvilke muligheter den gir deg.

Vi viser deg hvordan du enkelt kan følge med på ditt varekjøp, opptjent bonus og kjøpsutvikling. I tillegg vil vi demonstrere hvordan du på en oversiktlig måte kan bruke dataen til å optimalisere kjøpene dine. 

Kurset er kun for medlemmer av NHO Reiseliv Innkjøpskjeden og deltakere må ha med egen PC. 

NB: Det er begrenset med plasser, så førstemann til mølla! 

19:00 - 23:00 Get-together

Get-together med Live-musikk og band-request

Oppmøte: Onsdag 20. mai kl. 19.00

Bli med på Get together i Oslo – en sosial og uformell start på NHO Reiseliv sin årskonferanse!

Denne kvelden inviterer region Viken Oslo til Proud Mary – et av byens store utesteder, kjent for høy energi, god atmosfære og musikk alle kjenner. Her får du levende musikk med fullt live band, inkludert konseptet «Band Request» i ekte Proud Mary-stil.

Det ligger til rette for gode samtaler, nye bekjentskaper og en skikkelig kveld sammen med reiselivskollegaer: fire barer fordelt på to etasjer – og en flott takterrasse.

Antrekk: Uformelt 

Les mer om Get-together-samlingen her

Torsdag 21. mai : NHO Reiselivs Årskonferanse, Landsmøte og Generalforsamling

Registrering for deltakere fra kl. 08:00

Har du ikke byttet til badge ennå? Har du spørsmål til oss i NHO Reiseliv? 

Registreringen i resepsjonsområdet er åpen fra klokken 08:00 og er bemannet hele dagen. 


09:00 -12:30 NHO Reiselivs årskonferanse 2026

Kristin Krohn Devold: Mot til å sikte høyt

Endringene i Europa og verden påvirker norsk reiseliv direkte, fra arbeidskraft og rammevilkår til hvordan Norge hevder seg som reisemål. Utenlandske turister er en viktig vekstmotor. Skal norsk reiseliv utvikle seg som en robust næring må bedriftene få styrket konkurransekraften.

UTGÅR: Kjersti Stenseng: Fornyelse i arbeidsmarkedspolitikk

Kjersti Stenseng er arbeids- og inkluderingsminister og representerer Arbeiderpartiet i regjeringen. Hun har ansvar for sentrale politikkområder knyttet til arbeidsliv, inkludering og velferd, og har tidligere vært både kommunal- og distriktsminister og partisekretær i Arbeiderpartiet.

Under Årskonferansen skal hun snakke om reiselivets rolle som jobbskaper, og hvordan næringen kan bidra til å få flere i arbeid. Hun vil også belyse hvordan regjeringen vil styrke ordningene som skal bidra til færre på NAV og flere i jobb.

Anna Molberg

Molberg er stortingsrepresentant for Høyre. Hun er utdannet jurist fra Universitetet i Oslo og jobbet som rådgiver for Høyres justisfraksjon på Stortinget før hun ble stortingsrepresentant.

Hun steppet inn på kort varsel etter at Kjersti Stenseng trakk seg fra å tale på Årskonferansen. 

Kine Willumsen: Mot til å satse på luksus i utkanten

Kine Willumsen er hotelldirektør ved Ytri Island Retreat på Træna. Hun har lang ledererfaring fra hotellnæringen, blant annet som hotelldirektør ved Quality Hotel Ramsalt og Thon Hotel Nordlys i Bodø.

Våren 2026 åpnet hun Ytri Island Retreat, et lite hotell med store ambisjoner ytterst på Helgelandskysten.

Hotellet er kanskje smått i størrelse, men stort i ambisjon, og spiller på lag med lokalbefolkningen.

Agnes Árnadóttir : Mot til å tenke større - Når teknologi løfter opplevelsen

Agnes Árnadóttir er daglig reder, CEO og medgründer i Brim Explorer. Selskapet har markert seg som en pioner innen opplevelsesnæringen ved å kombinere innovativ skipsteknologi med bærekraftige konsepter.

Brim har turt å sikte høyt fra start og har lykkes med innovasjon som gir lavere klimavtrykk, men også leverer nyskapende opplevelser.

Dette er historien om hvordan strategisk mot, nyskaping og målrettet design kan skape vekst, posisjon og begeistring.

Christian Lunde: På vei mot et destinasjonsselskap ingen har sett før

Visit Oslo har de siste årene vært gjennom endringer som selskap, og utviklingen er fortsatt i gang. I dette foredraget deler Christian Lunde erfaringer fra reisen så langt, og ser på hva som kreves for å bygge et destinasjonsselskap som er relevant for både næringen, gjestene og lokalsamfunnet.

De tar for seg noen av de viktigste utfordringene ved å være et Visit-selskap: Hvilken rolle skal de ta? Hvem skal de være til for? Og hvordan kan de utvikle seg videre der behovene i næringen og lokalsamfunnet er utgangspunktet?

Aase Marthe Horrigmo & Nina Mariann Øvergård: Norge som KI-leder i reiselivet

Aase Marthe Horrigmo er direktør for reiseliv i Innovasjon Norge, mens Nina Mariann Øvergård er seniorrådgiver med erfaring fra Visit Norway og digitale reiselivsprosjekter. 

Innlegget tar for seg kunstig intelligens og Innovasjon Norges Web 3.0-prosjekt, med utgangspunkt i utfordringsbildet for norsk reiseliv og mulige løsninger fremover

Lars Magne Hovtun: Sikkerhet og beredskap i reiselivet

Lars Magne Hovtun er sjef for NSRs beredskapssenter for næringslivet. Senteret skal bidra til bedre samarbeid og informasjonsdeling mellom myndigheter og næringsliv i arbeidet med sikkerhet og beredskap. Hovtun har tidligere arbeidet med beredskap i NHO og har erfaring fra Oslo brann- og redningsetat.

I en tid med økt usikkerhet og et sammensatt trusselbilde vil Hovtun belyse hvorfor kunnskap om sikkerhet og beredskap er viktig også for reiselivsbedrifter.

Han vil gi innsikt og konkrete råd om hvordan bedrifter kan håndtere små og store kriser, og hvordan Næringslivets Sikkerhetsråd kan brukes som en del av NHO-medlemskapet.

Daria Krivonos: Megatrender og hvordan gripe fremtiden

Daria Krivonos er administrerende direktør i Copenhagen Institute for Futures Studies og har bred erfaring med megatrender, geopolitikk og strategisk risikostyring.

I sitt innlegg vil hun se nærmere på hvordan hospitality- og reiselivsnæringen kan forstå og navigere i en verden preget av kriser, raske teknologiske endringer og økt usikkerhet.

12:30 - 14:00 Messelunsj



Leverandørene og samarbeidspartnerne i NHO Reiseliv Innkjøpskjeden byr på smakslunsj i messehallen. 

Landsmøte, generalforsamling og medlemmene time

14:00 - 16:00 Landsmøte og generalforsamling

Kun for medlemmer i NHO Reiseliv 

16:00 Pause med servering

Kaffe, forfriskninger og pausemat

16:30 Medlemmenes time

Kun for medlemmer i NHO Reiseliv

19:00 Aperitiff




19:30 Festmiddag

Underholdning med blant annet Anders Hoff og Arne Hulen fra Postgirobygget.

Antrekk: Pent

Get together

Vi i NHO Reiseliv region Viken Oslo gleder oss til å arrangere Get togheter på det store utestedet, Proud Mary, som "alle" snakker om i byen.

Avmeldingen er mottatt!

Din e-post: