Rustad bruker frityrolje med grønn gevinst
Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv
Rustad Kafé bruker frityrolje som gir sprøere resultat, reduserte kostnader og som går til produksjon av biodiesel.
Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv
Rustad Kafé bruker frityrolje som gir sprøere resultat, reduserte kostnader og som går til produksjon av biodiesel.
Når en virksomhet har vært i kontinuerlig drift gjennom fire generasjoner og nærmer seg 80-årsjubileum, vet man gjerne hva som fungerer.
I dag omsetter Rustad Kafé for rundt 17 mill. årlig og holder åpent 7 dager i uken. Med et høyt volum av gjester og betydelig produksjon på kjøkkenet, er driftskostnader, kvalitet og effektivitet avgjørende.
En av løsningene som har gjort hverdagen enklere de siste årene, er samarbeidet med Botella AS og NHO Reiseliv Innkjøpskjeden. Rustad Kafé har handlet gjennom Innkjøpskjeden sine avtaler siden 2002.
– Vi er opptatt av produkter som fungerer i praksis. Det hjelper ikke om noe er billig hvis kvaliteten ikke holder mål. Vi benytter High Performance frityrolje fra Botella og opplever at oljen er gunstig priset og med høy kvalitet. Denne oljen er vi veldig fornøyde med, forteller Håvard.
På kjøkkenet brukes oljen blant annet til pommes frites og fish & chips – produkter hvor resultatet er synlig for gjestene.
– Vi opplever at pommes frites og fish & chips blir sprøere og mer crispy med High Performance. Samtidig tåler oljen høy belastning over tid og kan brukes lenger enn mange andre oljer vi har prøvd, sier Håvard.
Kombinasjonen reduserer forbruket og gir bedre økonomi for bedriften. Han mener at et sprøere resultat, lengre levetid og gode priser gjør valget opplagt.
Rustad Kafé benytter Botellas ordning med gratis kanner og retur av brukt olje, som er en del av avtalen med NHO Reiseliv Innkjøpskjeden.
– Den løsningen fungerer veldig bra. Vi får 10 prosent rabatt gjennom kanne-deal ordningen i tillegg til en allerede konkurransedyktig pris, og vi ser tydelig at kostnaden på olje er redusert. For en virksomhet som bruker mye frityrolje gjennom året, blir det merkbare summer.
Håvard mener at flere medlemsbedrifter bør vurdere dette tilbudet.
Håvard ved Rustad Café kan varmt anbefale produktene og reutrordningen fra Botella. Foto: Jörg Stehl | Botella
For Rustad Kafé handler ikke ordningen bare om økonomi.
Den brukte mat- og frityroljen samles inn og går videre til produksjon av biodiesel. Det er en veldig fornuftig måte å bruke ressursene på. Oljen får et nytt liv på Greåker i Østfold i stedet for å bli et avfallsproblem.
– Vi liker tanken på at noe vi er ferdige med kan bli til ny energi, sier Håvard.
I tillegg får bedriften dokumentasjon på alle leveranser.
– Vi mottar dokumentasjon på e-post når oljen er hentet. Det setter vi stor pris på. Det gjør det enkelt å dokumentere avfallshåndteringen dersom det skulle bli behov for det.
En annen effekt som har blitt lagt merke til blant de ansatte, er arbeidsmiljøet rundt frityrstasjonene.
– Vi opplever at oljen lukter renere enn mange andre produkter vi har brukt. Den typiske tunge frityrlukten er mindre fremtredende, og det er positivt både for ansatte og gjester.
Selv om frityroljene er blant produktene Rustad Kafé bruker mest, har Håvard også blitt kjent med resten av sortimentet fra Botella.
– Det er positivt å kunne samle flere innkjøp hos én leverandør. Botella har et bredt produktspekter rettet mot HoReCa-markedet, og det gjør innkjøpsarbeidet enklere.
Når Håvard blir bedt om å oppsummere erfaringene med Botella, er han ikke i tvil:
– For oss handler det om kvalitet, økonomi og enkel drift. High Performance-oljen leverer på alle tre områdene. Når vi i tillegg får gratis kanne per 10 bestilte og gratis retur av brukt olje, dokumentasjon og en løsning som bidrar til produksjon av biodiesel, blir dette en svært god totalpakke. Sammen med en rekke andre produkter, er dette rett og slett en ordning flere burde se nærmere på.
Denne artikkelen ble opprinnelig skrevet av Botella.
Botella tilbyr et bredt utvalg oljer, krydder, eddiker og hermetiserte produkter. I tillegg henter de brukt frityrolje, som blir brukt videre til produksjon av biodiesel.
Nå finner du lokalmat fra din region gjennom Godt Lokalt og DLVRY.
Innkjøpskjeden gir støtte til tiltak som bidrar til et mer bærekraftig reiseliv. Søknadsfrist 30. juni.