Konferansen som arrangeres for 16. gang, er den viktigste møteplassen for norske opplevelsesbedrifter. Reiselivsbedrifter fra hele Norge samles i Narvik for å lære, få inspirasjon og knytte nettverk.
Dagny Øren, bransjesjef for opplevelser i NHO Reiseliv. Foto: Per Sollerman. Foto: Per Sollerman
–Vi gleder oss til å møtes på Norsk Opplevelseskonferanse i Narvik! Det er en spennende arena der vi sammen skal utforske nøkkelspørsmål som påvirker fremtiden for norsk reiseliv. Vi dykker ned i temaer som digitalisering, bærekraft og innovative løsninger, og deler erfaringer gjennom engasjerende foredrag og seminarer. Norsk reiseliv og opplevelsesaktørene er svært viktige,og bidrar til økt verdiskaping, sysselsetting og attraktive lokalsamfunn, både for de som bor og de som besøker, sier Dagny Øren, bransjesjef for opplevelser i NHO Reiseliv, som er medarrangør av konferansen.
Strategigruppen for Reiseliv 2030 deler sin visjon for en mer bærekraftig reiselivsnæring. Diskusjonen fokuserer på forsknings- og innovasjonsstrategier som kan bidra til økt verdiskaping, helårsaktiviteter og grønn omstilling. Johan Eckerud fra Expology gir innsikt i hvordan historiefortelling kan transformeres til engasjerende attraksjoner og opplevelser.
Digitalisering er et nøkkeltema for konferansen. Seminaret "Digitaliser deg!" utforsker hvordan teknologi kan revolusjonere reiselivet. Bedriften Ciderhuset deler erfaringer fra sin digitaliseringsreise. Mikael af Ekenstam fra Smart Innovation Norway deler Narviks suksesshistorie om digital historiefortelling. Gjennom et EU-prosjekt har Narvik implementert digitale løsninger og lokale historiefortellere for å formidle regionens unike historier til både turister og innbyggere.
Ben Martin fra HKS Hospitality Advisory gir en global oversikt over trender som påvirker fritidsreiseetterspørselen. Gøran Bolme og Åse Børset fra iTrollheimen AS deler historien om verdens første forskningsstasjon på troll, med nyskapende metoder innen historiefortelling og AR-teknologi.
Reiseliv som verktøy for bolyst og attraksjonskraft
I seminaret "Reiseliv som verktøy for bolyst og attraksjonskraft" diskuteres det hvordan reiselivet kan bidra når lokalsamfunn skal ivaretas og utvikles. Merete Habberstad, avdelingsdirektør for kommunikasjon og allianse i NHO Reiseliv, gir innsikt i sammenhengen mellom bolyst og reiseliv. Anne-Hege Svartdal, direktør for Visit Telemark og BRAK-prosjektleder, deler visjonen om å bygge sterkere attraksjonskraft, mens Ann-Hege Lund, prosjektleder for reiselivsutvikling og bærekraft hos Visit Narvik AS, forteller om lokal og regional påvirkning på reiselivsnæringen og dens rolle i å skape livlige lokalsamfunn.
Norsk Opplevelseskonferanse er et samarbeid mellom Innovative Opplevelser, Nordland fylkeskommune, Innovasjon Norge, NHO Reiseliv, NordNorsk Reiseliv og Visit Narvik.
Konferansen finner sted på Quality Hotel Grand Royal og Scandic Narvik.
Regjeringens forslag til endringer i mva-justeringsreglene for utleie og leasing av personkjøretøy vil ramme bilutleiebransjen, og vil gjøre det dyrere å både leie og dele bil.
Byrådet i Bergen vil blant annet innføre automatisk fornyelse av skjenkebevillinger, oppheve alle alkoholfrie soner og utvide serveringstidene både inne og ute.
Eksfin har en mulighet i forskriften til å forlenge lånet, etter søknad fra banken. Ta kontakt med banken din, er rådet fra både Eksfin og NHO Reiseliv.