UTVEKSLER KRAV: NHO Reiselivs forhandlingsleder Magne Kristensen og Fellesforbundets Clas Delp utveksler krav i forbindelse med tariffoppgjøret 2026. Foto: Helene Myrstad | NHO Reiseliv
Dette håndtrykket markerer at årets lønnsforhandlinger mellom Fellesforbundet og NHO Reiseliv er i gang.
Onsdag 25. mars startet årets lønnsforhandlinger om Riksavtalen mellom NHO Reiseliv og Fellesforbundet, som representerer arbeidstakersiden.
– Årets oppgjør er et såkalt forbundsvist hovedoppgjør. Det vil si at vi skal forhandler om alt i en tariffavtale, både lønn og øvrige vilkår, sier Magne Kristensen i NHO Reiseliv.
Magne Kristensen, direktør for arbeidslivspolitikk i NHO Reiseliv. Foto: Per Sollerman
Viktig med et ansvarlig oppgjør som trygger bedrifter
Lønnsoppgjøret 2026 gjennomføres i en tid preget av stor uro og usikkerhet i verden.
– Den geopolitiske situasjonen, med kriger flere steder i verden, skaper stor usikkerhet. Samtidig er det stor prisvekst på råvarer, høye strømpriser og høye skatter og avgifter. I sum bidrar dette til en krevende situasjon for mange bedrifter. Arbeidsgiverne er mer bekymret enn tidligere i forkant av årets lønnsoppgjør, sier Kristensen.
Gjennomsnittlig driftsmargin i reiselivet er rundt 4 prosent, men det er stort strekk i laget.
– Det er viktig med et ansvarlig lønnsoppgjør som trygger bedrifter og arbeidsplasser i en urolig tid, sier Kristensen.
Fellesforbundets viktigste krav i årets lønnsoppgjør er økt kjøpekraft, altså at lønningene i 2026 skal stige mer enn prisene.
Et annet krav fra Fellesforbundet er at arbeidsgiver skal forskuttere sykepenger, slik at arbeidstakere som blir sykmeldt utover arbeidsgiverperioden skal få inntekt mens NAV behandler søknaden om sykepenger.
Magne Kristensen og resten av forhandlingsdelegasjonen fra NHO Reiseliv forbereder seg på tøffe forhandlinger.
– Spesielt kravet om forskuttering av sykepenger er svært vanskelig. Vi skjønner godt at folk er avhengig av å få sykepengene sine raskt. Det handler om trygghet i vanskelig situasjon. Men dette er statens ansvar og kan ikke skyves over på bedriftene, sier Kristensen.
Hold deg oppdatert om lønnsoppgjøret
For å være oppdatert på tariffoppgjørets fremgang, er det lurt å melde seg på nyhetsbrevet vårt. Dersom du allerede er meldt på, men opplever å ikke få nyhetsbrevene, ber vi deg om å sjekke at kontaktinformasjonen din stemmer. Dette kan du gjøre ved å gå inn på "Min side" på Arbinn.
– Kostnadene går i taket og den geopolitiske situasjonen skaper stor usikkerhet. Arbeidsgiverne er mer bekymret enn tidligere i forkant av årets lønnsoppgjør, sier administrerende direktør Kristin Krohn Devold i NHO Reiseliv.