Knallsommer for norsk reiseliv

Foto: Visit Drøbak og Oscarsborg.
Varme sommertemperaturer, fulle uteserveringer og godt belegg på hotellene. Rapporter fra hele Norge beskriver en svært god sommer for reiselivet.
Foto: Visit Drøbak og Oscarsborg.
Varme sommertemperaturer, fulle uteserveringer og godt belegg på hotellene. Rapporter fra hele Norge beskriver en svært god sommer for reiselivet.
- Det så lovende ut før sommeren, med gode bookingtall og en sommergallup som viste at flere nordmenn planla ferie i eget land. Så fikk vi en juli måned med fantastisk sommervær. Resultatet er en knallsommer for norsk reiseliv, sier administrerende direktør i NHO Reiseliv Kristin Krohn Devold. Foto: Tom Aksel Mathisen
– Det så lovende ut før sommeren, med gode bookingtall og en sommergallup som viste at flere nordmenn planla ferie i eget land. Så fikk vi en juli måned med fantastisk sommervær. Resultatet er en knallsommer for norsk reiseliv, sier administrerende direktør i NHO Reiseliv Kristin Krohn Devold.
Fredag kom junitallene fra Statistisk sentralbyrå (SSB). De viser en økning på 3,6 prosent sammenlignet med samme måned i fjor. Aldri før har SSB målt flere overnattinger i Norge i juni måned. SSBs julitall kommer i begynnelsen av september.
– Dette er veldig sterke tall, og det før sommeren egentlig har startet. Det er ingen grunn til å tro at tallene er dårligere for juli, sier Krohn Devold.
Hun legger til at sommeren langt fra er over.
– August er den store feriemåneden i store deler av Europa, så jeg har god tro på at vi vil se godt med besøk også den neste måneden, sier hun.
Krohn Devold er stolt og glad på vegne av bransjen.
– Reiselivsnæringen har gjort en kjempejobb med å skape gode opplevelser og markedsføre dem. Nå høster vi fruktene av arbeid som er lagt ned over mange år. Dette er veldig gøy, sier hun, og forteller om godt trøkk i hele landet.
– Jeg har snakket med medlemsbedrifter fra store deler av landet, og fra ulike bransjer, og de forteller om en veldig god sommer. Flere hotell- og restaurantkjeder kan melde om 10-20 prosent økning i omsetningen, og det er veldig bra, sier hun.
En av dem som kan glede seg over en god sommer, er Gjøran Sæther i Fursetgruppen.
– Vi har en 20 prosent økning i omsetning i sommer sammenlignet med i fjor. Det skyldes i stor grad at uteserveringene drar opp. Når det er godt vær dag etter dag, får folk lyst til å gå ut og kose seg, og de rekker å avtale med venner og familie. Jeg har inntrykk av at det er flere turister i Oslo i sommer, og vi selger flere femretters menyer og vinpakker, sier Sæther.
Administrerende direktør Christian Lunde i Visit Oslo forteller at Oslo har kokt siden juni, og at det selges Oslopass som aldri før.
Christian Lunde, administrerende direktør i VisitOSLO, tror 2021 blir et omstillingsår for destinasjonsselskapet og bransjen. Foto: Didrick Stenersen / VisitOSLO. Foto: VisitOslo/Didrick Stenersen
– I sommer har vi solgt flere 48- og 72-timerspass. Det kan tyde på at turistene blir lenger i byen enn tidligere, og det er bra, sier Lunde.
Tall fra Benchmarking Alliance som Wiederstrøm Hotel Consulting har analysert, viser at det har vært godt belegg på norske hotell første halvdel av juli.
I perioden 1. -16. juli hadde Kristiansund og Kristiansand høyest rombelegg, med rundt 92 prosent. Bergen hadde 82 prosent rombelegg, Oslo 70 prosent, Trondheim 68 prosent og Stavanger 65 prosent.
75 prosent av norske hotellrom er med i tallene. For hele utvalget var rombelegget 70,2 prosent, som er opp 5 prosent fra tilsvarende i fjor, skriver Reiseliv1.
De største hotellkjedene forteller om en bedre sommer enn fjorårets rekordsommer.
– Det har vært en fantastisk sommer i Norge. Det blir spennende å se hva denne sommeren betyr for booking av neste års sommerferie. Jeg tipper det er mange som går for norgesferie neste år, sier kommunikasjonsdirektør Bettina Flatland i Strawberry.
Også landets campingplasser forteller om en god sommer.
– Det har vært en bra sommer i hele landet. Flere campingplasser forteller om bedre besøk i år enn rekordsommeren 2022, sier bransjesjef for camping i NHO Reiseliv Jarle Buseth.
Godt sommervær har sikret en super sommer for mange campingplasser. Og med flotte fasiliteter og bademuligher, er det lett å forstå hvorfor. Foto: Thomas Ekstrom
Til tross for at det har vært en svært god reiselivssommer, har det også vært noen utfordringer. Disse knytter seg først og fremst til to områder: Vei og korttidsutleie.
– Veiproblemene handler om at turistbusser kjører på altfor smale veier, der de kjører seg fast i svinger og skaper trafikkaos, og at bobiler parkerer på veiskuldre og møteplasser. Flere veier bør stenges for store kjøretøy og kommuner som opplever disse problemene, bør få utvidet adgang til å nekte overnatting flere steder og henvise bobiler til campingplasser og bobilplasser. I tillegg bør såvel sentrale som lokale myndigheter bli flinkere til å sette opp skilt som forbyr overnatting i veikanten, sier Krohn Devold.
Det har også vært flere mediesaker om boligmangel flere steder i Norge, blant annet i Lofoten, der sommervikarer må sove i bilen eller i et ombygd fjøs. Økt omfang av Airnbnb og annen korttidsutleie slik at regulerte boliger fjernes fra boligmarkedet deler av året trekkes frem som en del av forklaringen.
– Flere bedrifter forteller om problemer med å skaffe ansattboliger, og vi leser i media om nabolag der lyden av trillekofferter har erstattet lyden av lek og barnelatter. Dette er utfordringer vi må ta tak i, sier hun.
Hun understreker at problemet ikke er nordmenn som leier ut boligen sin et par uker på sommeren for å spe på feriebudsjettet.
– Problemet er når hus og bygårder kjøpes opp av investorer som leier ut på fulltid og driver hotellignende virksomhet i områder som er regulert for bolig for å sikre nok boliger til egne innbyggere.
– Vi mener det er på høy tid at det innføres en registreringsplikt for korttidsutleie, slik at kommunene får bedre oversikt over omfanget. I tillegg mener vi kommuner bør få sette et tak på hvor mange uker eller måneder hver enkelt huseier kan leie ut boligen i løpet av et år. Det finnes allerede slike begrensninger for borettslag og sameier, og det samme bør være mulig for kommuner som opplever press, sier hun.
Korttidsutleie skaper press på boligmarkedet og lokalsamfunn. NHO Reiseliv vil gi kommunene bedre verktøy til å regulere utviklingen.
Felix Dalen og Emma Johanne Torpet skal representere Norge i kokk- og servitørfaget under EuroSkills i Danmark 9. til 13. september 2025.
NHO Reiseliv reagerer på nye innstramminger fra Nærings- og fiskeridepartementet.