Reiselivets rammevilkår på agendaen

Publisert

Ni personer som sitter ved et konferansebord i et rom med utsmykninger på veggene og lysekrone i taket.

27. mai møttes politikere og medlemsbedrifter i Stortingets reiselivsnettverk for å diskutere rammevilkår for reiselivsnæringen. Gjøran Sæther fra Fursetgruppen, Alf M. Johannessen fra AMJ-Gruppen, Anne Solsvik fra Hurtigruten og Christoffer Wandt fra Kraft Pizzeria delte erfaringer fra egne virksomheter med blant andre Solveig Vitanza (Ap), Oda Indgaard (MDG), Marius Arion Nilsen (Frp) og Harry Valderhaug (KrF). Foto: NHO Reiseliv

Politikere og medlemsbedrifter møtes jevnlig i Stortingets reiselivsnettverk for å diskutere rammevilkår for reiselivsnæringen. Serveringsregelverk, arbeidsliv, besøksbidrag og korttidsutleie var blant temaene på siste møte.

27. mai møttes NHO Reiselivs reiselivsnettverk på nytt til gode diskusjoner mellom politikere og næringen. Målet med nettverket er tydelig: å styrke politikernes kunnskap om reiselivets utfordringer og behov og bidra til bedre politikkutvikling for en av Norges viktigste næringer.

Et nettverk for kunnskap og dialog

Reiselivsnettverket samler politikere fra ulike partier og landsdeler, med mål om å gi bedre innsikt i reiselivsnæringens hverdag og rammevilkår.

Fagdirektør næringspolitikk i NHO Reiseliv, Ole Michael Bjørndal, forteller:

  Reiselivsnettverket har fått positive tilbakemeldinger siden oppstarten i vinter, og er en viktig møteplass for dialog mellom næringen og politikerne.

Gjennom møtene får politikerne presentert konkrete problemstillinger og forslag til løsninger direkte fra bransjeaktører. Denne gangen var det særlig reguleringer av serveringsnæringen og arbeidslivsspørsmål som sto på agendaen.

Til tross for noe frafall var det gode samtaler og diskusjoner rundt sentrale temaer med politikerne Solveig Vitanza (Ap), Oda Indgaard (MDG), Marius Arion Nilsen (Frp) og Harry Valderhaug (KrF).

Tok opp sentrale næringspolitiske saker

Gjøran Sæther (Fursetgruppen), Alf M. Johannessen (AMJ–Gruppen), Anne Solsvik (Hurtigruten) og Christoffer Wandt (Kraft Pizzeria) løftet frem konkrete problemstillinger og erfaringer fra egne virksomheter på en engasjerende måte.

Medlemmene pekte blant annet på behovet for å modernisere alkohollovgivningen, som er både gammel og utdatert. Dagens reklameforbud og tolkning av regelverket oppleves som uklart og lite tilpasset dagens marked, særlig når det gjelder synliggjøring av produkter og menyinformasjon.

Det ble også diskutert behov for mer fleksible ordninger, både når det gjelder bruk av arbeidskraft og samspill med NAV-ordninger og sesongvariasjoner. I kjølvannet av Noma-saken som kom opp i vinter, var det også sentralt å poengtere at dette ikke er representativt for norsk restaurantnæring.

Vil følge opp konkrete tiltak

I etterkant av møtet vil NHO Reiseliv følge opp flere konkrete forslag som ble diskutert:

Mer fleksible regler for ungdom i serveringsnæringen
I dag kan ansatte under 18 år skjenke alkohol, men ikke servere øl. En oppmykning av regelverket vil kunne bidra til bedre ressursutnyttelse og avhjelpe bemanningsutfordringer, spesielt i distriktene.

Enklere prosesser for arbeidsinnvandring fra tredjeland
NHO Reiseliv mener søknadsprosessen må digitaliseres ytterligere, og at gode pilotprosjekter – som den digitale lommeboken i Oslo – bør videreføres. Samtidig er det behov for at UDI tilføres tilstrekkelige ressurser for å redusere saksbehandlingstiden. 

Viktig møteplass fremover

Møtet bekrefter betydningen av Reiselivsnettverket som en arena for dialog og kunnskapsdeling. Med en sammensetning av både politikere og medlemsbedrifter bidrar nettverket til å løfte konkrete utfordringer og finne løsninger som kan styrke norsk reiseliv i tiden fremover.

– Skal vi lykkes med å utvikle en konkurransedyktig og bærekraftig reiselivsnæring, er vi avhengige av god dialog med politikerne og at de forstår våre problemstillinger. Det var derfor viktig å gi en løypemelding for arbeidet med besøksbidraget og korttidsutleie, to sentrale saker for reiselivsnæringen, avslutter Bjørndal.

Har du spørsmål eller innspill? Spør gjerne:

Portrettbilde av en mann med dress, slips og tørkle i dressjakkelomma. Foto

Siste nytt

  1. Turistskatt: Dette skjer nå

    NHO Reiseliv mener regjeringen har oversett næringens viktigste innspill og advarer mot et uklart regelverk.

Avmeldingen er mottatt!

Din e-post: