NHO Reiselivs høringsinnspill på Meld.St.33 "En forsterket arbeidslinje"

Selv om mange reiselivsbedrifter ønsker å ta sitt samfunnsansvar gjennom blant annet inkludering, har det også en kostnad. NHO Reiseliv er derfor positiv til forslaget om økt bruk av lønnstilskudd.

Det norske arbeidsmarkedet kjennetegnes av at en stor andel av befolkningen er i jobb. Likevel viste tall fra NAV, at om lag 685.000 personer sto utenfor jobb eller utdanning ved utgangen av 2023. Spesielt alvorlig er det at 111.000 unge under 30 år står utenfor jobb og utdanning.    

 
Reiselivet er en del av løsningen på denne utfordringen fordi næringen sysselsetter personer med ulik bakgrunn og kompetanse. Vi har plass også til de som har falt utenfor eller har hull i CV-en. Reiselivets egenart gjør det mulig at så mange mennesker finner veien inn i arbeidslivet via vår næring.

Men selv om mange reiselivsbedrifter ønsker å ta sitt samfunnsansvar gjennom blant annet inkludering, har det også en kostnad. NHO Reiseliv er derfor positiv til forslaget om økt bruk av lønnstilskudd.

 
NHO Reiselivs hovedsynspunkter til Meld.St.33 er:  

  • Økt bruk av blant annet lønntilskudd er positivt
  • NAV må bli mer arbeidsrettet  
  • Kompetanseheving er sentralt  
  • Flere veier inn i arbeidslivet bør prioriteres  

 

Les NHO Reiselivs høringssvar i sin helhet nedenfor. 

Har du spørsmål eller innspill? Spør gjerne:

Siste nytt

  1. Foodora-dom: Serveringssteder kan ha betalt for mye

    Et ulovlig samarbeid mellom matleveringsgiganter kan ha ført til at norske serveringssteder har betalt for høy provisjon. EU-kommisjonen mener manglende konkurranse har gjort tjenestene dyrere enn de burde vært.

  2. Foreslår ny modell for uteservering i Oslo

    NHO Reiseliv og Oslo Handelstands Forening foreslår Oslometeren, en forenklet modell som lar serveringssteder i Oslo sette ut bord og stoler én meter fra fasaden uten søknad eller gebyr. Målet er mindre byråkrati og mer byliv.

  3. Norgesferie 2025: Mot rekordsommer for norsk reiseliv

    7 av 10 nordmenn planlegger ferie i Norge i 2025, og lav kronekurs og kjøligere sommervær gjør også Norge mer attraktivt for utenlandske turister. Reiselivsnæringen melder om gode bookingtall – særlig i Oslo, Bergen, Nordland og Troms.

Avmeldingen er mottatt!

Din e-post: