«Meteren» sprer seg til flere norske byer

En person ser mot kamera og smiler.

– «Meteren» er et enkelt grep som kan gjøre en stor forskjell, særlig for små serveringssteder. Bedriftene får lavere kostnader og mindre byråkrati, samtidig som byene får mer liv i gatene, sier Tobias Strandskog-Christensen, politisk rådgiver og bransjesjef for servering i NHO Reiseliv. Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv

Nå testes Oslometeren. Ordningen skal gjøre det enklere og rimeligere for serveringssteder å etablere mindre uteserveringer. Bergen og Trondheim har allerede innført sine varianter, og flere byer følger etter.

Hva er «meteren»?

«Meteren» er en forenklet ordning som gjør det mulig for serveringssteder å sette ut bord og stoler inntil én meter fra egen fasade. Ordningen skal gjøre det enklere og rimeligere å etablere mindre uteserveringer.

Oslometeren testes nå gjennom et pilotprosjekt i deler av Bydel St. Hanshaugen. NHO Reiseliv har lenge tatt til orde for modellen.

– Dette er et enkelt og treffsikkert tiltak som kan bety mye, særlig for små serveringssteder, sier Tobias Strandskog-Christensen, bransjesjef for servering i NHO Reiseliv.

Flere byer følger etter

En person med rødt hår og grå blazer sitter på en uteservering med en kaffe foran seg og smiler til kamera.

Tobias Strandskog-Christensen håper erfaringene fra pilotprosjektet kan føre til at Oslometeren innføres i hele byen. Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv

Bergen og Trondheim har allerede innført sine varianter av «meteren». Stavanger har vedtatt en pilotordning, mens en tilsvarende løsning vurderes i Kristiansand.

– Det er veldig positivt at flere byer ser verdien av å forenkle regelverket for uteservering. Bransjen møter i dag et lappeteppe av lokale regler, gebyrer og søknadsprosesser. En enklere ordning vil gi serveringsstedene større forutsigbarhet, sier Strandskog-Christensen.

Vil ha Oslometeren i hele byen

Oppstarten av Oslometeren er en viktig milepæl.

– Dette er noe serveringsbransjen i hovedstaden har ventet lenge på. All honnør til byrådet som nå leverer. Dette er forenklingspolitikk for næringslivet på sitt beste, sier han.

Han håper pilotprosjektet kan føre til en permanent ordning:

– Nå må vi lære av erfaringene fra St. Hanshaugen. Deretter bør ordningen innføres i hele Oslo. Det vil gi mer byliv og flere folk i gatene.

Samtidig må ordningen ivareta tilgjengelighet og fremkommelighet.

– Det skal fortsatt være god plass til fotgjengere, barnevogner og rullestoler. Dette handler om forenkling, ikke frislipp, sier Strandskog-Christensen.

Kan både spare og tjene mer

For mange serveringssteder kan kostnadene knyttet til gategrunnsleie, søknader og dokumentasjon utgjøre betydelige summer hvert år.

«Meteren» kan redusere disse kostnadene. Samtidig kan flere bord gi plass til flere gjester og økt omsetning.

– Serveringsbransjen har lave marginer. For mange kan noen ekstra bord gjøre en stor forskjell. Det kan være forskjellen på underskudd og overskudd, sier Strandskog-Christensen.

NHO Reiseliv: «Meteren» er en vinn-vinn-ordning

NHO Reiseliv mener at flere byer nå bør gripe muligheten til å forenkle regelverket og gjøre det lettere å drive serveringssted.

– Dette er en klassisk vinn-vinn-ordning. Serveringsstedene får enklere og mer forutsigbare rammer, mens byene får mer liv i gatene. Nå håper vi flere kommuner følger etter og får på plass smidige ordninger, sier Strandskog-Christensen.

Har du spørsmål eller innspill? Spør gjerne:

portrettfoto

Avmeldingen er mottatt!

Din e-post: