Hva betyr streiken for gjestene?
Illustrasjonsbilde. Foto: Pixabay
Selv om organiserte ansatte er tatt ut i streik, betyr det ikke nødvendigvis at hotellet eller restauranten må stenge.
Illustrasjonsbilde. Foto: Pixabay
Selv om organiserte ansatte er tatt ut i streik, betyr det ikke nødvendigvis at hotellet eller restauranten må stenge.
Partene kom ikke til enighet i meklingen, og dermed ble det streik i hotell- og restaurantnæringen. I første omgang er 1922 ansatte i hotell- og restaurantbransjen tatt ut i streik fra søndag 19. april 2026 kl. 12.00.
Streik betyr ikke nødvendigvis at hotellet eller restauranten stenger.
– Hotellene vil strekke seg langt for å gi et tilbud til gjestene, eventuelt med noen justeringer, understreker Kristin Krohn Devold i NHO Reiseliv. Foto: NHO Reiseliv
– Hotellene vil strekke seg langt for å gi et tilbud til gjestene, eventuelt med noen justeringer. I første omgang vil nok de fleste hotellene holde åpent. Hoteller der en stor andel av de ansatte er organisert, vil trolig måtte redusere tilbudet eller stenge, sier administrerende direktør Kristin Krohn Devold i NHO Reiseliv.
– Vi oppfordrer gjester til å ta kontakt med hotellet for å sjekke status dersom de har planlagt et hotellopphold, sier hun.
Se også: Spørsmål og svar: Nyttig å vite om streik
Uorganiserte arbeidstakere og andre som ikke er tatt ut i streik, har både rett og plikt til å jobbe under streiken.
– Bedriftseier og nærmeste familie kan arbeide for å sikre driften. Dette er ikke streikebryteri, sier Krohn Devold.
– Det er heller ikke streikebryteri å ta inn på et hotell der enkelte ansatte er i streik, eller å levere varer til hotellet, legger hun til.
Hun sier videre at daglig leder og avdelingsledere kan utføre arbeid som ligger innunder deres ansvarsområde, også arbeid som vanligvis utføres av de som nå streiker.
– Det innebærer at en hotellsjef for eksempel vil kunne rengjøre rom, selv om dette normalt gjøres av de som er i streik.
Avdelingsledere, som for eksempel kjøkkensjef, restaurantsjef og resepsjonssjef, faller ikke innunder Riksavtalens omfangsbestemmelse og har derfor rett og plikt til å fortsette sitt arbeid. Dette gjelder selv om avdelingslederne er organiserte.
17 prosent svarer at konsekvensene av å måtte forskuttere, vil være så store at det setter hele bedriftens eksistens i spill.
Det er meldt nytt streikeuttak på Riksavtalens område fra mandag 18. mai kl. 08. Se listen over berørte bedrifter her.
– Det er positivt at regjeringen bevilger mer penger til NAV. Men det tar ikke ned risikoen knyttet til forskuttering av sykepenger