Cruise og cruiseturisme
Norge er en attraktiv cruisedestinasjon for hele verden. Det fordrer at vi har et bevisst forhold til forvaltning, utslipp, verdiskaping og menneskemengder.
NHO Reiseliv støtter at det innføres cruiseavgift, men mener forslaget til forskrift ikke er treffsikkert nok. Avgiften må målrettes mot cruise og holdes adskilt fra overnattingsavgift.
NHO Reiseliv støtter at det innføres cruiseavgift, men mener forslaget til forskrift ikke er godt nok målrettet. Avgiften må rettes mot belastning fra cruise og cruiserelatert aktivitet, og holdes klart adskilt fra overnattingsavgift.
NHO Reiseliv mener også at rutegående trafikk, som kystruten, bør unntas fra cruiseavgiften. I tillegg etterlyses bedre forutsigbarhet for berørt næringsliv, blant annet gjennom karenstid før en eventuell avgift trer i kraft.
Dette er NHO Reiselivs høringssvar til Nærings- og fiskeridepartementet om forslag til forskrift om cruiseavgift. Høringssvaret ble sendt 22. juni 2026 og kan lastes ned i sin helhet nedenfor.
Norge er en attraktiv cruisedestinasjon for hele verden. Det fordrer at vi har et bevisst forhold til forvaltning, utslipp, verdiskaping og menneskemengder.
God besøksforvaltning sikrer balanse mellom turisme og lokalsamfunn, slik at både besøkende og fastboende får gode opplevelser.