Satte viktig reiselivspolitikk på agendaen i Arendal

Publisert

Fire personer står samlet i en gate i Arendal, med seilskip, blomster og folkeliv i bakgrunnen.

Satte reiselivet på agendaen: Kompetansepolitisk rådgiver Henrik Hamborg, kommunikasjonsdirektør Merete Habberstad, kommunikasjonssjef Hege Paulsen Bråtner og politisk rådgiver Tobias Strandskog-Christensen. NHO Reiselivs fagdirektør for næringspolitikk, Ole Michael Bjørdal, var ikke tilgjengelig da bildet ble tatt. Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv. Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv

Under Arendalsuka utfordret NHO Reiseliv politikerne på flere viktige saker for norske reiselivsbedrifter. Debattene handlet blant annet om turistskatt, alkoholreklame, Airbnb, arbeidsliv og rammevilkår for næringen.

NHO Reiseliv var sterkt til stede på Arendalsuka i år.

– Vi arrangerte tre egne debatter og deltok til sammen på ni debatter. Tematikken spente bredt, fra turistskatt og Airbnb til alkoholpolitikk og hvordan vi skal inkludere flere i arbeidslivet, sier kommunikasjonsdirektør Merete Habberstad i NHO Reiseliv.

Kommunikasjonsdirektør Merete Habberstad og avdelingsdirektør i Husbanken Rogaland Lars-Marius Ulfrstad på Arendalsuka 2026. Begge deltok i LOs arrangement "Når boliger blir hoteller". Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv

Airbnb og korttidsutleie

Habberstad deltok mandag i en debatt om Airbnb i regi av LO.

– Situasjonen mange steder er allerede prekær. Det som er spesielt krevende, er når lokalsamfunnet opplever at turister invaderer og hele hverdagslivet blir preget av korttidsutleie. Det resulterer i en motstand mot reiselivet som helhet, og det blir et problem, sier Habberstad.

I debatten deltok også Husbanken som står bak en rapport med flere forslag til å løse problemet med korttidsutleie.

Rapporten peker på flere gode tiltak, som registreringsplikt og mulighet til å sette tak på antall utleiedøgn der det er press.

– Nå haster det at regjeringen kommer på banen med politikk på dette. Vi har forventninger om at det kommer i løpet av høsten, sier Habberstad.

Arbeidsliv, inkludering og Nav

Under Arendalsuka kom det nye tall fra NAV som viser at 702 000 personer i yrkesaktiv alder står utenfor arbeid og utdanning. Det tilsvarer 20,5 prosent av befolkningen mellom 20 og 66 år. Hvordan reiselivet kan bidra til å integrere flere av disse var tema på en debatt i regi av NHO Reiseliv mandag og en debatt i regi av Scandic tirsdag.

Fra Arendalsuka-arrangementet "Vi har (fortsatt) jobbene" som ble arrangert av NHO Reiseliv og NHO Service og Handel i 2026. Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv

– Reiselivet har jobber til mange av de som står utenfor arbeidslivet, men bedrifter opplever at de møter for mange hindre på veien og at samarbeidet med Nav er krevende, sier Henrik Hamborg, kompetansepolitisk rådgiver i NHO Reiseliv.

HR-direktør i Scandic Norge Elin Ekrol deltok i debattene og tok til orde for at store bedrifter bør få en Key Account Manager i Nav som gjør at man kan jobbe mer effektivt i hele landet.

Jeg vil ha en Key Account Manager som har ansvar for å slå inn dører og legge til rette slik at vi kan rulle ting som funker i hele landet

Elin Ekrol, HR-direktør i Scandic Norge, Om Nav på Arendalsuka

– Slik det er i dag, er vi avhengig av ildsjeler, og det kan ikke et helt samfunn belage seg på. Scandic som en stor nasjonal arbeidsgiver får til ting på enkeltsteder, men det blir vanskelig å rulle det ut i hele landet fordi vi må innom Nav-kontoret på hvert enkelt sted, sier Ekrol.

Turistskatt og markedsføring av Norge

Tirsdag ettermiddag var det duket for den store reiselivsdebatten i regi av NHO Reiseliv, Virke Reiseliv og Norsk Reiseliv. Her deltok flere medlemsbedrifter.

Første del av debatten var viet til å diskutere markedsføring av Norge i utlandet. Flere pekte på at kutt i markedsføringsbudsjettet til Innovasjon Norge vil gjøre det vanskeligere å tiltrekke turister utenfor høysesong og til de mindre besøkte stedene.

Økende bruk av KI i reiseplanleggingen gjør at enda flere kommer til de mest besøkte stedene på de mest populære tidspunktene, og gjør kuttet enda mer uheldig, var panelets tilbakemelding.

NHO Reiselivs fagdirektør for næringspolitikk, Ole Michael Bjørndal, var ordstyrer under den store reiselivsdebatten på Arendalsuka 2026. Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv

Andre del av debatten handlet om innføringen av regjeringens besøksbidrag. Statssekretær Siri Martinsen (Ap) fortalte at det har kommet inn fem søknader fra kommuner som vil innføre besøksbidrag, og at søknadene behandles fortløpende.

– Det er kun kommuner med særlig stor belastning som kan innføre besøksbidrag. Kommunene har krav om å begrunne ganske grundig hva det innebærer at det er særlig stor belastning. Plan for hvordan inntektene skal brukes må også begrunnes veldig godt og godkjennes av departementet, sier Martinsen.

Hun minnet også om at kommuner kan velge å innføre skatten kun deler av året.

Alkoholreklame og rammevilkår for serveringsbransjen

Onsdag startet dagen med Den store serveringsdebatten på Mør Biffhus med representanter fra Arbeiderpartiet, Høyre, Fremskrittspartiet og Senterpartiet. Alkoholreklame, serveringsmoms og arbeidslivspolitikk var blant temaene.

Startet dagen med alkohol: Jørgen Gilbrant var debtattleder da NHO Reiseliv inviterte politikere fra Senterpartiet, FpU, Høyre, og Arbeiderpartiet til debatt om alkoholreklame og tilsyn, avgifter og serveringsmoms. Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv

– Det ble en god debatt og vi var innom flere sentrale temaer. Senterpartiets Geir Pollestad signaliserte at partiet er villige til å se på regelverket for alkoholreklame, forteller bransjesjef for servering i NHO Reiseliv Tobias Strandskog-Christensen.

– Dette er veldig positivt, understreker Strandskog-Christensen.

Cruise, luftfart og trafikksikkerhet

Sammen om bransjestandard for trafikksikkerhet: Kai Byremo, leder av NHO Reiselivs Mobility Group, har ledet arbeidet med standarden sammen med bilutleiebransjen. Her sammen med Ole Michael Bjørndal, fagdirektør for næringspolitikk i NHO Reiseliv. Foto: Helene Marie Myrstad | NHO Reiseliv

I tillegg til disse debattene deltok rådgivere fra NHO Reiseliv i debatter om tilgjengelig reiseliv, hva en turistminister burde prioritert, hvordan bygder kan få mer inntekter fra cruise, luftfarten som motor for utvikling og trafikksikkerhet på vinterveier.

På debatten om trafikksikkerhet presenterte Ole Michael Bjørndal NHO Reiselivs nye bransjestandard for leiebilselskaper.

Ny bransjestandard skal gjøre veiene tryggere

Kommunikasjonsdirektør Merete Habberstad er fornøyd med årets Arendalsuke.

– Arendalsuka gir oss mulighet til å møte politikere for å diskutere de viktigste sakene for reiselivet, og vi møter bransjefolk fra hele landet. Dette er vel anvendt tid, og en god start på høsten, sier Habberstad.

Les mer om sakene vi jobber med

Har du spørsmål eller innspill? Spør gjerne:

portrettfoto
portrettfoto

Siste nytt

  1. Reiselivsdirektøren takker for turen

    Kristin Krohn Devold har løftet reiselivet til å bli en av Norges viktigste eksportnæringer. Nå er planen å nyte reiselivet som gjest.

Avmeldingen er mottatt!

Din e-post: